Yeni Kod Yazılım Kursu Logo
Menü

Yazılımcı Nasıl Olunur? Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Yazılım öğrenmeye karar vermeden önce iyi yazılımcıların ortak özelliklerini incelediğimiz yazımıza göz atmanızda ve kendinizi bu bağlamda değerlendirmenizde fayda var.

Kimler iyi yazılımcı olabilir adlı yazımızda paylaştığımız gibi, yazılım, öğrenilerek tüketilebilecek bir alan değildir. Yazılım kariyeriniz boyunca sürekli öğrenmeye devam edeceksiniz.

Eğer yazılım öğrenmeye karar verdiyseniz, öncelikle İngilizce seviyenizin bu süreçte önünüzü kesmeyeceğinden emin olun. Eğer orta seviye (B1/B2) İngilizce'den aşağı seviyede İngilizce'niz varsa, önceliğinizi İngilizce öğrenmeye vermenizde fayda olacaktır. Eğer orta seviyede İngilizce'niz varsa, yazılım öğrenmeye başlamanızla birlikte, İngilizce'nizi ilerletmek için de paralel bir eylem planına sahip olmalısınız.

Eğer gençseniz, vaktiniz var, aceleniz yok ise ve henüz meslek seçiminiz konusunda kararsızsanız

  • Başlangıç seviye programlama kitapları satın alarak, internetteki kılavuz ve dokümanları okuyarak, video eğitimlerini izleyerek programlama öğrenmeye başlayabilirsiniz.
  • Bu süre içerisinde mutlaka sizden birkaç adım önde programcılarla tanışmaya gayret edin. Onların size tavsiye edeceği kitaplar ve dokümanları okuyun. Sizden ilerde olan insanları yazılım kariyeriniz boyunca hep takip edin, ilişkilerinizi sıkılaştırın. Onlarla yaşacağınız diyaloglar ve tartışmalar, onların bakış açısını daha hızlı kavramanızı sağlayacaktır.
  • Programlama becerilerinizi geliştirebileceğiniz, ama asıl profesyonel yazılımcılarla ilişki kurabileceğiniz bir staj bulmaya gayret edin.
  • Eğer imkanınız var ise bir yazılım kursuna yazılabilirsiniz. Eğer Ataşehir'de yakın oturuyorsanız, bizim sunduğumuz "Hızlandırılmış, Yoğun, Özel Yazılım Kursu"nu da değerlendirebilirsiniz.
  • Kendinize 1-2 ayda tamamlayabileceğiniz ufak projeler icat edin.
  • Twitter, Github, Stackoverflow gibi sitelerde, sizden birkaç adım önde olduğunu bildiğiniz insanları takip edin. Neler yaptığını incelemeye çalışın.

Bu şekilde kodlamaya yavaş-yavaş giriş yapmış olacaksınız. Bu süre zarfında yazılımcılığın size uygun bir meslek olup olmadığını da anlamaya çalışın. Bunu yaparken Kimler iyi yazılımcı olabilir adlı yazımızda paylaştığımız değerlendirmeleri göz önünde bulundurun.

Eğer yazılımı meslek edinmek istiyorsanız ve çok vaktiniz yoksa

  • Mutlaka hızlandırılmış bir kursa yazılın veya özel bir eğitmenden destek alın. İstanbul Ataşehir'e yakın oturuyorsanız, bizim sunduğumuz Hızlandırılmış, Yoğun, Özel Yazılım Kursu'na göz atın.
  • Profesyonel yazılımcılar, sürekli kendini güncellemek zorundadır. Yazılım kariyeri boyunca önemli uzmanların kitaplarını okumalı, onları internet hesaplarından takip etmeli, onların konuşmalarını izlemeli ve mümkünse eğitimlerine katılmalıdır. Benzer veya ileri seviyede yazılımcılarla yapılacak etütler, tartışmalar, akıl yürütmeler çok faydalı olacaktır.